Когато възнамерявате да монтирате покрива, повечето хора обръщат голямо внимание на здравината на покривния материал. Каменните гранули върху горния слой на битумните керемиди изпълняват важни функции. И така, защитата на битумния състав зависи от качеството на покритието, което определя времето на стареене до пълното разрушаване на покрива.
С други думи, колко дълго ще издържи покривът зависи до голяма степен от параметрите на гранулата на битумната керемида. В някои случаи може да бъде покрит с тънко метално фолио, което изпълнява подобна функция.
Текстурата върху меките плочки е проектирана да осигурява следните функции:
UV защита
UV лъчите може да причинят преждевременно разрушаване или дори да разтопи битума и да го превърне в течно агрегатно състояние. По този начин дори най -качественият битум, без подходящата защита в горния слой, ще издържи само няколко години;
Защита от влиянието на външната среда
По време на експлоатацията на сградата покривът често е изложен на механични влияния от различно естество: сняг, лед, градушка, вятър, прах, животни, дървета и др., които могат да причинят увреждане на покрива;
Привлекателност
Благодарение на боядисаните гранули в различни цветове, се създават наистина красиви нюанси и текстура на битумните плочки, които ще отговарят на всеки дизайн;
Допълнителна устойчивост
Наличието на каменен слой увеличава дебелината и съответно здравината на покривния материал.
Видове текстури
Както вече споменахме, горният слой осигурява защита на битума и формира текстурата на покрива и привлекателен външен вид. Тези функции се постигат чрез използване на специални текстури. На пазара има материали, в които се използват четири основни вида гранулат:
- Шлака;
- Антрацит;
- Базалтова троха;
- Шистова троха.
Шлаково покритие
Шлаковото покритие или шлаковите гранули са малки заоблени топки, които са черни на цвят и имат диаметър от 0,2 до 1 милиметър в диаметър. Този материал е доста здрав и надежден, получава се като страничен продукт от топенето на скалите. Имайки предвид произхода си, шлаката не блести, не избледнява на слънце, следователно не губи цвета си. Колкото по -малка е фракцията на топки, толкова по -плътно битумът се припокрива и по -малък е шансът да се разпадне. Важните предимства включват плътно сцепление с повърхността, недостатъците са единствените възможни, сиво-черни тонове като цвят.
Антрацит
Този материал има черен цвят и определена степен на блясък. Този гранулат не може да бъде оцветен и поради това продуктите от него са само в черно. Поради своята наличност и ниска цена, както и шлака, може да се използва като пълнител или примес с друг материал. Според някои източници антрацитът има тенденция да абсорбира влагата, в резултат на което гранулите стават по -тежки, а при отрицателни температури на въздуха поради разширяването обикновено се отделят от него.
Базалтова троха
Гранулите от базалтов камък са с кръгла форма, постига се пълен контакт с битумния слой. Следователно, това е най -доброто задържане на текстурата върху повърхността на плочите. Тъй като високата температура не влияе на базалта, камъкът се оцветява чрез керамично изпичане в специални пещи. В резултат на това се постига висока устойчивост към цвета и други агресивни влияния от околната среда. Тези фактори правят базалтовите камъни най -популярният избор за защита на външния слой.